Psiaki

Rasy psów

Pekińczyk

Źródło: książka - ,,Twój Pies\", Autor: Amanda O\'Neill, Wydawnictwo: Arti
Umaszczenie: Kolorystycznie mogą występować wszystkie rodzaje umaszczenia z wyjątkiem albinoicznego. Popularne kolory to rude, srebrzystopłowy, czarny, biała, kolorowy. U umaszczonych jednolicie zazwyczaj występuje czarna ,,maska\" lub ,,okulary\".
Pielęgnacja szaty: Gęsta szata wymaga codziennej pielęgnacji, głębokiego czesania włosianą szczotką i grzebieniem, z poświęceniem szczególnej uwagi miejscom z grubym futrem - za uszami i pod ,,pachami\". Podczas sesji pielęgnacyjnych należy też zwrócić uwagę na sprawdzenie i wyczyszczenie fałdy nosowej oraz wyszczotkowanie zabrudzonej sierści na przednich i tylnych łapach. Wiele współczesnych Pekińczyków ma tak długą sierść, że ich właściciele decydują się na jej skrócenie, zarówno dla własnej wygody, jak i dla lepszego samopoczucia psa.
Jak sprawują się jako psy rodzinne?: Mają tendencję do przywiązywania się do jednego właściciela, lecz jeżeli wychowane są w rodzinie, obdarzają uczuciem wszystkich jej członków. Nie poleca się ich dla rodzin z małymi dziećmi, gdyż są wrażliwe na brutalne zaczepki. Doceniają natomiast taktowne, starsze dziećmi, z którymi mogą się bawić.
Rodzaj domu: Świetnie czują się zarówno w domu na wsi, jak i w mieszkaniu, jeżeli są ze swoim właścicielem. Lubi ogród, gdzie mogą zabrudzić sierść błotem i rzepami, a potem poddać ponownym zabiegom pielęgnacyjnym.
Właściciel: Pekińczyk potrzebuje kochających właścicieli, którzy są w stanie poświęcić im dużo czasu. Marnują się, gdy właściciel nie podziela ich instynktu zabawy. Nie są dobrym wyborem dla entuzjastów porządku, gdyż w miejscu gdzie przebywają, dywan i meble są pokryte skołtunioną sierścią. Ich sierść może też służyć za środek transportu niewiarygodne ilości błota i wody.
Stosunek do innych zwierząt: Pekińczyki są bardzo przyjazne w stosunku do innych zwierząt, jednakże, tak jak wszystkie psy, powinny zostać oswojony z małymi zwierzętami. Nie powinny być zachęcanie do zabawy z rasami żywiołowy mi, gdyż ich oczy są podatne na infekcję gdy zostaną uderzony. W przechadzkach poza miastem, uważaj na paść się zwierzęta hodowlane. Większość Pekińczyk ów uważa się za psy myśliwskie i goni owce jeżeli nie zostały nauczone, żeby tego nie robi.
Ile ruchu?: Pekińczyki lubią spacery i wycieczki, lecz ich gęsta szata oraz problemy z oddychaniem uniemożliwiają im pokonywanie długich dystansów. Codzienny spacer w jego własnym tępe, na dystansie, który sam wybierze pomoże w utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji. Nigdy nie należy wyprowadzać go na spacer w upał, gdyż szybko się przegrzewa.
Jak łatwo je wyszkolić?: Inteligentne, szybko się uczą, lecz wolą raczej szkolić właściciela, niż samemu poddać się szkoleniu, zgodnie z powiedzeniem ,,dziewięć na dziesięć Pekińczyków jest nie posłusznych, dziesiąty głuchy. " Są jednak skłonne do współpracy jeżeli wierzą, że właściciel ma dobry powód do wydawania poleceń. Lubią się popisać. Niektóre z nich osiągały nawet sukcesy w konkursach posłuszeństwa.
Jakie mają zalety?: Oddanie, zabawne, inteligentne, stabilne, dostojne, czujne, swawolne, chętne do zabaw, kochające, wrażliwe, łagodne.
Czego należy być świadomym?: Wysokich wymagań pielęgnacyjnych. Zredukowany nos prowadzi do trudności w oddychaniu. Pekińczyki chfapią, mają świadczący oddech i tendencję do kichania w twarz właściciela.
Problemy zdrowotne: Podatne na problemy z oddychanie , przegrzanie, urazy oczu i kręgosłupa. Mogą także cierpię na przemieszczenie rzeki (patelni luxation), defekty gruczołów łatwych i ból w fałdy ie nosowej.
Pochodzenie: Chiny
Pierwotne przeznaczenie: Pies salonów
Wzrost samca: 15 - 23 cm
Wzrost samicy: 15 - 23 cm
Waga: 2,75 - 5,5 kg
Długość życia: 12 - 14 lat
Stosunek do innych zwierząt: Wspaniały
Spokój: Dobry
Brak niszczycielskiego działania: Dobry
Zachowanie obronne: Przeciętny
Brak prawdopodobieństwa oddalenia się: Przeciętny
Stosunek dla dzieci: Dobry
Łatwość tresury: Słaby