Źródło: książka - ,,Mój Pies", Autor: Amanda O'Neill, Wydawnictwo: Arti
Umaszczenie: Zróżnicowane, najczęściej rude, kremowe, złote, srebrzystopłowe, czarne, czekoladowe, srebrzysto - szare, czarne podpalane i płowe pręgowane. Umaszczenie merle (efekt marmuru, odznaczający się nieregularnie rozmieszczonymi ciemnymi plamami umieszczonymi na jaśniejszym tle tego samego koloru) zostało wprowadzone niedawno do tej rasy i nie jest ogólnie przyjęte.
Pielęgnacja szaty: Obydwa rodzaje mają łatwą do utrzymania szatę. Odmiany krótkowłose potrzebują jednie cotygodniowego czesania w celu usunięcia martwych włosów. Odmiany długowłose wymagają trochę dłuższej pielęgnacji, jednakże cotygodniowe szczotkowanie sprawi, że będą wyglądać i czuć się dobrze.
Jak sprawują się jako psy rodzinne?: Bardzo dobrze - w odpowiedniej rodzinie. Ma tendencję do wyboru ulubionej osoby, dlatego też wiele rodzin decyduje się nie na więcej niż jednego Chihuahua. Nie są jednak właściwym wyborem dla rodzin z małymi dziećmi, gdyż ich mały rozmiar sprawia, że są bezbronne wobec zaczepek. Same także wolą być traktowane jak dzieci.
Rodzaj domu: Są to psy typowo do towarzystwa, potrzebują go, aby się dobrze rozwijać. Tak długo, jak mogą spędzać czas z właścicielem, nadają się zarówno do miasta, jak i na wieś. Gdy mieszkają w mieszkaniu, dobroczynne skutki przynoszą spacery po parku, które zaspokajają ich potrzeby fizyczne i umysłowe. Potrzeba ruchu może zostać też zaspokojona w domu, podczas zabawy z właścicielem.
Właściciel: Chihuahua potrzebują uczucia i uwagi, potrzebują więc właścicieli gotowych do ich okazywania i przyjmowania. Są idealnymi towarzyszami dla przywiązanych do domu osób starszych, dobrze czują się także w rodzinach ze starszymi, rozsądnymi dziećmi. Nie są dobra rasą dla zapracowanych , gdyż potrzebują towarzystwa.
Stosunek do innych zwierząt: Chihuahua lubią towarzystwo innych zwierząt (zwłaszcza innych Chihuahua), jeżeli zostaną do tego przyzwyczajone w okresie szczenięcym. Wczesne przystosowanie jest też niezbędne do przyzwyczajenia ich do większych psów oraz do kontroli instynktu myśliwskiego w stosunku do mniejszych zwierząt.
Ile ruchu?: Chihuahua mogą się zadowolić małą ilością ruchu, będą jednak zadowolone z takiej ilości, jaką im zapewnisz. Zdrowy dorosły osobnik może odbywać wielokilometrowe spacery; przedstawiciele rasy wysoko sobie cenią popisy zwinności.
Jak łatwo je wyszkolić: Chihuahua nie plasują się wysoko w skali łatwości szkolenia, być może dlatego, że właściciele tych miniaturowych psów rzadko są entuzjastami posłuszeństwa. Dobrze reagują na łagodne, konsekwentne szkolenie, ale nie wymagaj od nich zbyt dużo.
Jakie mają zalety?: Oddane, wrażliwe, nieagresywne, chętne do zabawy, czujne, łatwo zaspokoić ich potrzeby ruchu i jedzenia, niekłopotliwe w transporcie.
Czego się wystrzegać?: Nie jest łatwo wyszkolić je w domu. Szczekliwe jeżeli zostaną wyszkolone, mogą robić bałagan przy jedzeniu. Nie lubią zimna.
Problemy zdrowotne: Chihuahua są zwykle bardzo odporne. Najczęstsze problemy to niezrośnięte ciemiączko (jak u niemowląt), przez co jest narażona na urazy; zwichnięcie rzepki i problemy z sercem.
Pochodzenie: Ameryka centralna
Pierwotne przeznaczenie: towarzysz, być może jako pożywienie, być może święty
Wzrost samca: 15-20 cm
Wzrost samicy: 15-20 cm
Waga: 1-2,7 kg
Długość życia: 13-14 lat lub dłużej
Stosunek do innych psów: przeciętny
Spokój: przeciętny
Brak niszczycielskiego działania: dobry
Zachowanie obronne: przeciętny
Brak prawdopodobieństwa oddalenia się: przeciętny
Stosunek do dzieci: przeciętny
Łatwość tresury: przeciętny